درباره مالزی

شناختن مالزی یعنی عاشق آن شدن. دیگ درهم جوشی از نژادها و مذاهب، جایی که مالایی‌ها، هندی‌ها، چینی‌ها و گروه‌های قومی بسیار زیاد دیگر با صلح و صفا در کنار هم زندگی می‌کنند. چند فرهنگی بودن نه تنها مالزی را به بهشت هنر آشپزی تبدیل کرده، بلکه همچنین مالزی را به محل برگزاری صدها جشنواره هزار رنگ بدل ساخته است. جای تعجب ندارد که ما عاشق جشن گرفتن و معاشرت هستیم. مردمان مالزی، آدم‌هایی راحت، خونگرم و صمیمی هستند.

 

درباره کوالامپور 1 1
مالزی به لحاظ جغرافیایی، همانند فرهنگ خود متنوع است. مالزی به 13 ایالت و 3 ناحیه فدرال تقسیم می‌شود، که دریای جنوب چین 11 ایالت و 2 ناحیه فدرال (کوآلالامپور و پوتراجایا) در شبه جزیره مالزی و دو ایالت و 1 ناحیه فدرال (لابوآن) را در شرق مالزی از هم جدا می‌کند. 


یکی از جذابیت‌های اصلی مالزی، تضادهای شدید آن است. آسمانخراش‌های برج مانند در کنار خانه‌های چوبی ساخته شده بر روی پایه‌های بلند جوبی، و هتل‌های پنج ستاره در فاصله چند متری صخره‌های قدیمی قرار دارد. مخفیگاه‌های جالب را می‌توان در ارتفاعات یافت که در پایین به سواحل گرم و شنی و به جنگل‌های انبوه و مرطوب حرا منتهی می‌شوند.


فدراسیون مالزی متشکل است از شبه جزیره مالزی و ایالت‌های صباح و ساراواک در جزیره بورنئو، شبه جزیره مالزی که بین 2 و 7 درجه شمال خط استوا قرار دارد، به وسیله دریای جنوب چین از صباح و ساراواک جدا می‌شود. در قسمت شمال شبه جزیره مالزی تایلند قرار دارد، و در جنوب آن سنگاپور. صباح و ساراواک به اندونزی محدود می‌شوند، حال آنکه ساراواک با برونئی نیز مرزهای مشترکی دارد.


مساحت این کشور 329.758  کیلومتر مربع و جمعیت آن 27/17 میلیون نفر است. زبان رسمی باهاسا مالایا است ولی زبان انگلیسی به صورت گسترده صحبت می شود. دین رسمی این کشور اسلام است.

                                                                                                                     تاریخچه مالزی

تاریخ مالزی به 4 دسته ی قرن های آغازین، دوران استعماری و دوران استقلال و پس از استقلال تقسیم می شود. قرون آغازین به 40000  سال پیش از میلاد رد ساراواک باز می گردد دوران استعماری در سال 1819 آغاز شد و پس از شکست ژاپن در جنگ جهانی مالزی به استعمار انگلیسی ها در آمد. در سال 1957 مالزی استقلال خود را اعلام نمود و دوران پس از استقلال تاکنون ادامه دارد.

                                                                                                                  آب و هوای مالزی

آب و هوای مالزی معتدل استوایی و واحد پول این کشور رینگیت می باشد. این کشور دارای 13 استان است و پایتخت این کشور کوالالامپور می باشد. ساکنان مالزی به سه نژاد مالایی، چینی و هندی تقسیم می شوند. مالایی ها  68%، چینی ها 25% ، و هندی ها 7%، و باقی ساکنان مالزی را یوراشیان (اروپا ـ آسیایی ها) و مردم ایالت صباح و ساراواک تشکیل می  دهند.

 

                                                                                                                        پوترا جایا

این شهر پایتخت جدید سیاسی ـ ادرای مالزی است. مسجد بی نظیر پوترا با قابلیت پذیرش 15000 نمازگزار در این شهر است هفت پل بر روی دریاچه ی مصنوعی این شهر واقع شده که اولین آن پل پوترا با  435 متر برگرفته از پل خواجوی اصفهان است.

 

مکان های جالب توجه :

 

برج های دو قلوی پتروناس : این سازه های شیشه ای و فولادی با شکوه که با ارتفاع 451.9 متر بر فراز شهر قد علم کردهاند بلند ترین برج های دو قلوی جهان هستند. برای تجربه نمای دیونه کننده از پل آسمان ، به طبقه 41ام برج پتروناس بروید .

 

 

 درباره کوالامپور  3

 

 

برج KL  :  تجربه ای بی نظیر را در چهارمین برج مرتفع دنیا حس کنید. می توانید به رستوران آن رفته و از اجراهای فرهنگی و جنگل مصنوعی لذت ببرید. برای تجربه افزایش آدرنالین می توانید پرش بانجی را امتحان کنید .

 

 
درباره کوالامپور KLLL22 1 

 

موزه ملی : مهمترین موزه مالزی ،  گنجینه ای از تاریخ و میراث غنی کشور است . این موزه که در سال 1963 افتتاح شده ، نمای سر در آن ، سقفی با سبک مینانگ کابائو و دو دیوارنما در جلو خود دارد .مهم ترین قسمت ها عبارتند از : مجموعه کریس یا خنجرهای مالایی و سفال های به جا مانده از سلسله مینگ.

 

درباره کوالامپور  4

 

 

باغ های دریاچه KL :

در این منطقه جدا شده ، از سرسبزی بی انتها لذت ببرید. در این محیط از باغ های ارکید و گیاهان جنس پنیرکیان ، پارک گوزن ، پارک پروانه و پارک پرندگان دیدن کنید .

یادبود ملی ،  این بنا یادبود عظیم برنزی ، انعامی تقدیم سربازان دلیری میکند که در دوران شورش کمنیست ها ، از وطن خود دفاع کردند. این بنا ، توسط فیکس دو ولدون ، معمار مشهور ایووجیمو ، طراحی شد.

  درباره کوالامپور bagh kl 5

 

 

 ایستانا نگارا : اقامتگاه رسمی پادشاه مالزی ، مجموعه چند عمارت بزرگ درون یک باغ بسیار زیباست . تغییر روزانه گارد ، همه روزه گردشگران و عکاسان رابه اینجا می آورد.

 

درباره کوالامپور istana negara 6

 

 

میدان مردکا : این مکان میراثی با ارزش در شهر است .استقلال مالزی از حکومت استعمارگر ، در 31 آگوست 1957 در این میدان اعلام شد .ساختمان سلطان عبد الصمد در مجاورت آن هم یکی دیگر از میراث فرهنگی کوالامپور است .

درباره کوالامپور merdeka 7

 

 

مسجد نگارا: این مسجد معروف ترین مسجد کوالامپور است . این مسجد گنبد ستاره ای با طراحی بی نظیری دارد که بیانگر 13 ایالت مالزی و 5 ستون اسلام است . ارتفاع 73 متری مناره آن نمای با شکوهی در شهر دارد .

 

درباره کوالامپور negara masjid 8

 

 

مجموعه صنایع دستی کوالامپور ، مثل دهکده مالایی ،دارای فروشگاه صنایع دستی و رستوران است . برای دیدن یک خانه مالایی سنتی ، از مرکز میراث فرهنگی در مجاورت آن بازدیدکنید .

 

درباره کوالامپور sanaye dasti 9

 

مرکز گردشگری مالزی :  این مرکز مهم تاریخی ، ساختمان سابق ارتش بریتانیا و مرکز فرماندهی ارتش ژاپن در خلال جنگ جهانی دوم بوده است . امروزه این ساختمان مرکزی است که گردشگران را برای بازدید از شهر ، راهنمایی میکند .

 

  درباره کوالامپور tourism center 1 درباره کوالامپور tourism center1 2

 

استگاه راه آهن KL :  ساختمان با شکوه با معماری آفریقایی و قوس ها و مناره های جذاب . این مکان ، مرکز ارتباطی سیستم حمل و نقل ریلی کشور ، پیش از تاسیس ایستگاه مدرن KL  بوده است . 

 

 درباره کوالامپور rahahan 3

 

مسجد جامع : این مسجد که در سال 1909 ساخته شده ، در مکانی تاریخی  در تلاقی رودخانه های کلانگ و گومباک ، واقع شده است . این مسجد قدیمی ترین مسجد حال حاضر شهر است . در نزدیکی آن ، مسجد هند قرار دارد که به سبک هندی طراحی شده است .

 

 درباره کوالامپور masjidjame 4

 

معبد سزه : قدیمی ترین معبد تائویی شهر ، که قدمت آن به سال 1864 میلادی میرسد . دیوارهای خالی و سقف آن به خوبی تزیین شده است .

 

 درباره کوالامپور seze 5

 

معبد تیان هو : بتکده های مسقف طلایی با فانوس های آویزان ، از مشخصات این معبد می باشد . در داخل آن ، سه مجسمه با شکوه از خدایان وجود دارد.

 

 درباره کوالامپور tian hou 10

 

معبد سری ماهاماریامان  : یکی از با شکوه ترین معابد هندویی در کشور مالزی ، که ارتفاع دروازه آن به 22 متر می رسد و ایوان های آن با تصاویر حکاکی شده از خدایان هندو تزیین شده است . 

 

 درباره کوالامپور mahamarian 7

 

 کلیسای جامع مریم مقدس : این مثالی بی نظیر از معماری گوتیک انگلیسی است که مشخصه آن ، پنجره های شیشه ای زیبا ، منگوله های آویزان ، و شمع های آن است .

 

درباره کوالامپور maryam 8 

 

 

آکواریوم KLCC  کوالالامپور:

آکواریوم KLCC یکی از بزرگ ترین و مشهورترین آکواریوم های دنیاست. از جاذبه های این آکواریوم باید به راه های تونل مانند در میان آکواریوم،نمایش موجودات آبزی و خزنده های کمیاب،جلسه های غواصی و برنامه غذا دادن به ماهی ها اشاره کرد.این آکواریوم زیبا و بزرگ در نزدیکی برج های پتروناس واقع شده است و حدود ۶۰ هزار متر مربع مساحت دارد.تونل زیر آب این آکواریم با دیواره های شیشه ای و یک گذرگاه متحرک و ماهی های متنوع شامل ببر کوسه، مارماهی، ماهی های عظیم الجثه آبهای استوایی که در اطراف شما به شنا کردن مشغول اند. زمان غذا دادن به ماهی ها(11 صبح، 30/2 و 30/4 بعد از ظهر) بهترین زمان برای دیدار از این آکواریم می باشد. آبزیان در این مکان از فضای کافی برای آزادانه شنا کردن برخورداند ،مارها،قورباغه های درختی و دیگر گونه های کوچک جنگلی در محفظه های شیشه ای نگهداری می شوند .

 

درباره کوالامپور aqvarioum 3

 

 

  پارک آبی سان‌وِی:

سان‌وِی، پارک آبی دوست داشتنی شهر کوالالامپور است. این پارک به دلیل محیط بسیار سرسبز و طبیعت زیبای و ساحل های شنی (یکی از زیباترین ساحل های ساخته شده به دست انسان)، سان‌وِی مرکز خرید زیبایی دارد که به سبک معماری مصری ساخته شده است. در آن، زمینی نیز برای پاتیناژ وجو دارد. موج سواری روی آب یکی از اصلی ترین جاذبه های پارک آبی سان وی کوالالامپور است. ترن هوایی های هیجان انگیز، پل معلق که ۴۲۸ متر ارتفاع دارد، باغ وحش تقریبا بزرگی که دقیقا حس حیات وحش را به بازدید کننده ها منتقل می کند. این مجموعه که در بیرون شهر کوالالامپور است مجموعه ای بسیار بزرگ و دیدنی با امکانات متنوع برای یک روز تعطیل. در دنیای آب این مجموعه استخر های بازی و شنای کودکان و بزرگسالان، استخر موج، رودخانه خروشان و سرسره های بزرگ و متنوع آبی طراحی و اجرا شده است.ایجاد دو برج قلعه مانند در دو سوی این پارک و ارتباط این دو برج با یک پل کابلی (طناب) و با کف چوبی آنهم در ارتفاع بسیار بالا و عبور از روی آن توسط افراد واقعا زیبا و دیدنی بود. سر خوردن از سر سرهای آبی (با تیوپ و یا بدون تیوپ) گردش در یک مسیر آرام آبی بر روی تیوپ بادی و گذر از زیر تونلها و آبشار های مصنوعی ساخته شده از دیگر زیبایی های این مجموعه است. شهر بازی از دیگر قسمت های این مجموعه بزرگ است. موزه انواع سنگها و باغ وحش از دیگر سرگرمی های آن است .

 

درباره کوالامپور park abi 2

 

بلندی های گنتینگ :

بلندی های گنتینگ، مجموعه تفریحی و تجاری ست که در بالای کوه های تی‌تی وانسگا در ۴۵ کیلومتری کوالالامپور قرار دارد. با وجود آب و هوای خنک و کوهستانی و امکانات تفریحی متعددی در این گردشگاه، بعضی های آن را لاس وگاس مالزی نیز می نامند. در سال ۱۹۶۴ شخصی به نام تن سری لیم گوه تونگ اولین برنامه ریزی برای پیدایش یک مجموعه تفریحی در بلندیهای گنتینگ را انجام داد. وی پیش بینی کرد که با توجه به آب و هوای گرمسیری و استوایی کشور مالزی, وجود یک چنین مجموعه اقامتی تفریحی بتواند بسیار مفید باشد. وی با همکاری عده ای دیگر و بعدها با همکاری دولت مالزی و سرمایه گزاری تمام اموال شخصی خود در این پروژه توانست در سال ۱۹۷۱ اولین هتل مجموعه ی گنتینگ را با نام هتل گنتینگ افتتاح کند.  بزرگ ترین هتل جهان به نام «نخستین هتل دنیا» در مجموعه تفریحی گنتینگ نام دارد و نام آن در رکوردهای گینس ثبت شده است. این هتل ششصد و یک اتاق با امکانات کامل دارد و اتاق ها در دو ساختمان برج مانند قدیمی و جدید قرار دارند. گنتینگ یا گنتینگ هایلند یکی از نقاط دیدنی مالزی در قسمت شمالی کوالالامپور می باشد. فاصله ی گنتینگ که در بالای کوه با ارتفاع بیش از ۱۸۰۰ متر از سطح دریا واقع شده است. مجموعه گنتینگ با پنج هتل متفاوت از یک مجموعه با بیش از ده هزار اتاق یکی از بزرگترین مجموعه هتل های جهان است. در این مجموعه پارک بازی در فضای باز و همچنین پارک بازی در فضای بسته وجود دارد . برای رسیدن به ارتفاعات گنتینگ می توان از تله کابین مجموعه استفاده کرد که حدود ۳٫۳۸ کیلومتر طول دارد و بلند ترین و سریع ترین تله کابین آسیای جنوب شرقی قلمداد شده است. سیرک بزرگ گنتینگ, نمایشگاه دنیای سنگ ها و نیزامکاناتی بسیار متنوع دیگر در این مجموعه به جذابیت های آن می افزاید .

 

درباره کوالامپور kenting 1

 

 

غار میمونها - Batu Caves:


یکی‌ از مراکز توریستی مالزی باتو کیو یا غارمیمونها است.این مکان از اماکن مقدس هندو هاست با پله های بسیار و منظره زیبا با یک مجسمه بزرگ از الهه ای هندو و چند معبد کوچک. این غار که در سال 1881  میلادی به  وسیله  یک جستجوگر آمریکایی کشف شد،در شمال شهرکوالالامپور و درحدود 11 کیلومتری مرکز  آن واقع گردیده. این مکان در طول دوران استعمار به عنوان یک منطقه تفریحی و پس از آن مخفیگاهی برای کمونیست ها بود و امروزه  به عنوان  محل مهمی  برای  عبادت و تجمع هندوها ست. بعد از 272 پله، یک معبد تمام عیار هندی و غارهای باتو (Batu Caves) وجود دارد که محل بسیار جالبی برای شما خواهد بود. این مکان صخره ای که در 13 کیلومتری شمال KL قرار دارد،شامل 3 غار آهکی ست که اصلی ترین آن ها در انتهای پله هاست و معبد اصلی در آن قرار گرفته و در سال1892 کشف شده اند. به محض ورود به غار، میمون ها از شما استقبال می کنند! دنبال هر نوع خوراکی اعم از بادام زمینی و موز هستند که می توانید برایشان از مغازه های پایین پله ها بخرید! غذا دادن به میمون ها از نزدیک، تجربه ی جالبی است. یکی از روزهای خاصی که می توانید به این غار بروید و شاهد مراسم ویژه ی جشن هندی ها باشید، روز تایپوسام (Thaipusam) است که سالی یک بار و در یک روز خاص در اواخر ژانویه یا اوایل فوریه برگزار می شود. این جشن در واقع جشن سالروز تولد پسر شیوا است. مجسمه ی ایستاده بودا در باتو کیو (کوالالامپور) بلندترین مجسمه ایستاده دنیاست که همه روزه تعداد زیادی ازگردشگران از آن دیدن می‌کنند .

 

درباره کوالامپور meymon 4

 

 

تماس با ما